Magyar Katolikus Lexikon > S > salgótarjáni sortűz

salgótarjáni sortűz, 1956. dec. 8: a forradalom és szabadságharc leverését követő legvéresebb →sortűz. - Kisterenyén XI. 7: letartóztatták Gaál Lajos és Viczián Lajos aknászt, a tröszt munkástanácsa ötös biz.-ának tagját és a salgótarjáni rendőrségre hurcolták. Kiszabadításukért XII. 8: 9 óra után többezer fős tüntetés kezdődött. A 2 szovjet harckocsi védte rendőrkapitányság előtti téren a pufajkások csapdát állítottak: Darázs István százados a mellékutcákat lezáratta, az egyik egység megakadályozta, hogy a 2000-4000 fős tömeg távozzon a helyszínről. A rendőrség épületében tartózkodott Házi Sándor (1911-?) a megyei fegyveres erők parancsnoka, Ladvánszky Károly (1928-) alezredes kormánymegbízott és alárendeltje Koltai őrnagy. A megyei tanács épülete előtt 47 pufajkás volt tüzelőállásban. A tüntetők küldöttsége az épületben tárgyalt, közben 11 óra15 perc körül a tüntetőkre a karhatalmisták, a rendőrség épületében tartózkodók és a szovjet erők a harckocsikból is tüzeltek, sorozatokkal lőtték a menekülőket és a elesett sebesülteket is. A kb. 8-10 percig tartó tüzelésben részt vett a Sucin József (1918-?) vezette pufajkások mellett a Salupin alezredes szovjet egysége is. Visszaemlékezők 130 halálos áldozatról írtak. A mészárlásnak 49 halottját sikerült név szerint azonosítani; a sebesültek száma meghaladta a 150 főt. A mészárlást követő néhány óra múlva röplapot terjesztettek, mely a megyei munkástanácsot tette felelőssé a tömeggyilkosságért. Ka Fr.

M. Fórum 1992: 45. sz. (Banos János - Mocsonoky Gábor: A félelem városa. Salgótarján, '56.) - M. Nemz. 1993. 153. (Györgyi Kálmán: Salgótarjáni sortűz, guruló dollár, ügyészségi reform. [Riporter:] Baranyó György) - Beszélő 1995: 26. (Kőszeg Ferenc: Bűnös bűnbakok. A Főv. Bíróság 5-5 é. fegyházra ítélte az 1956. XII. 8-i salgótarjáni sortűz 2 résztvevőjét) - 1956 Nógrád megyei kronológiája és személyi adattára : a forr. eseményei és aktív szereplői a megyében. Szerk. Á. Varga László, Közrem. Dupák Gábor; Tyekvicska Árpád. Salgótarján, 1996. (Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból, 19.) - 1956 kézikve I: 275. - Salgótarján történelmi kronológiája. Salgótarján, 1996. - Hitel 1997: 81. (Strausz János: A sortűz bírája, dr. Strausz János. [Riporter:] Vathy Zsuzsa) - Palócföld 2001: 402. (Tóth Anna: A salgótarjáni acélgyári munkástanács működése, 1956), 727. (Sulyok László: A véres szombat emlékműve)

salgótarjáni sortűz, 1956. dec. 8.: a forradalom és szabadságharc leverését követő legvéresebb →sortűz. – Kisterenyén XI. 7: letartóztatták Gaál Lajos és Viczián Lajos aknászt, a tröszt munkástanácsa 5-ös biz-ának tagját és a salgótarjáni rendőrségre hurcolták. Kiszabadításukért XII. 8: 9 óra után többezer fős tüntetés kezdődött. A 2 szovjet harckocsi védte rendőrkapitányság előtti téren a pufajkások csapdát állítottak: Darázs István százados a mellékutcákat lezáratta, az egyik egység megakadályozta, hogy a 2000–4000 fős tömeg távozzon a helyszínről. A rendőrség épületében tartózkodott Házi Sándor (1911–?) a megyei fegyveres erők parancsnoka, Ladvánszky Károly (1928–) alezredes kormánymegbízott és alárendeltje Koltai őrnagy. A m. tanács épülete előtt 47 pufajkás volt tüzelőállásban. A tüntetők küldöttsége az épületben tárgyalt, közben 11.15 k. a tüntetőkre a karhatalmisták, a rendőrség épületében tartózkodók és a szovjet erők a harckocsikból is tüzeltek; sorozatokkal lőtték a menekülőket és a elesett sebesülteket is. A kb. 8–10 percig tartó tüzelésben részt vett a Sucin József (1918–?) vezette pufajkások mellett a Salupin alezredes szovjet egysége is. Visszaemlékezők 130 halálos áldozatról írtak. A mészárlásnak 49 halottját sikerült név szerint azonosítani; a sebesültek száma meghaladta a 150 főt. A ~ követő néhány óra múlva röplapot terjesztettek, mely a m. munkástanácsot tette felelőssé a tömeggyilkosságért. Ka.Fr.

M. Fórum 1992: 45. sz. (Banos János–Mocsonoky Gábor: A félelem városa. Salgótarján, ‘56.) – M. Nemz. 1993/153. (Györgyi Kálmán: Salgótarjáni sortűz, guruló dollár, ügyészségi reform. [Riporter:] Baranyó György) – Beszélő 1995: 26. (Kőszeg Ferenc: Bűnös bűnbakok. A Főv. Bíróság 5–5 é. fegyházra ítélte az 1956. XII. 8-i salgótarjáni sortűz 2 résztvevőjét) – 1956 Nógrád m. kronológiája és személyi adattára: a forr. eseményei és aktív szereplői a megyében. Szerk. Á. Varga László. Közrem. Dupák Gábor, Tyekvicska Árpád. Salgótarján, 1996. (Adatok, források és tanulmányok a Nógrád M. Levtárból, 19.) – 1956 kézikv-e I:275. – Salgótarján történelmi kronológiája. Salgótarján, 1996. – Hitel 1997: 81. (Strausz János: A sortűz bírája, dr. Strausz János. [Riporter:] Vathy Zsuzsa) – Palócföld 2001:402. (Tóth Anna: A salgótarjáni acélgyári munkástanács működése, 1956), 727. (Sulyok László: A véres szombat emlékműve)